Konečně vlasy bez lupů

Nedávno jsem si uvědomila, že už hodně dlouhou dobu neřeším svědění hlavy nebo lupy ve vlasech (i bez svědění).

Taky jsem si uvědomila, že si sice vybírám šampóny, ale můžu používat mnohem víc druhů. Sice už jsem uvažovala o metodě no-poo, ale nějak vnímám, že zatím se ujímá spíš u našich dětí (2, 4 a 7 let), které měly šampon na hlavě asi 5x v životě.

Takže se snažím vybírat šampony bez SLS, SLES, chloromethylisothiasolinone a dalších dráždivých látek, ale nemusím se spokojit s Nizoralem, “dehťákem” nebo jedním jediným šampónem z drogérie, který jsem také nějak tak snesla.

Kdo řešíte lupy, asi tušíte, že jenom změna šampónu nic moc nevyřeší.

Pamatuju si dobu, kdy mi bylo 15, 16, 17 a víc a pořád jsem řešila lupy ve vlasech. Nebylo to příjemné.

Myla jsem si hlavu často a stejně tam hned po umytí (nebo nejpozději druhý den byly). Musely se vyčesávat… Co vám budu povídat. Pro mladou holku nic moc.

Protože už se pár let věnuju zdravé stravě a zeleným potravinám a víc zkoumám složení všeho, co dávám do nákupního košíku, tak mi také samozřejmě došlo, že na stav pokožky (a i té na hlavě!) má vliv hlavně to, co do sebe dáváme.

“Jsme to, co jíme. Respektive to, co jí to, co jíme…”

Před téměř pěti lety jsem začala o jídle víc přemýšlet. A začala jsem se víc věnovat souvislostem mezi zdravím, jídlem i psychikou. Lupy jsem v té době měla stále zhruba stejně jako dřív. Byl to takový střídavý boj. Vysledovala jsem, že na ně má vliv i můj pohyb (pocení) nebo hormonální výkyvy (menstruace, těhotenství…). 

Ještě na vysoké škole jsem pila i pravidelně alkohol (opravdu velká přemíra sacharidů ve stravě) a dnes jsem přesvědčená o tom, že za mými kožními potížemi (včetně lupů) stály přemnožené kvasinky. 

“Tělo je spojená nádoba.”

Nakonec vidím, že právě to, že jsem výrazně omezila příjem alkoholu, změnila částečně složení stravy a začala pravidelně jíst ječmen a chlorelu, mělo mimo jiné vliv na přemnožené kvasinky v těle. Dřív mě často trápily i gynekologické záněty (a kvasinky). A ty už taky leta neřeším.

“Všechno je to v hlavě. Nebo ne?”

Ano, někdo může namítnout, že to je všechno v hlavě a všechny moje zdravotní obtěžující potíže vymizely, protože jsem konečně našla sama sebe a sebrala odvahu změnit životního partnera. Ale já přesto vím, že na úrovni biochemie v našem těle jídlo pracuje a má ať už pozitivní nebo negativní efekt. A když se budu byť se skvělou náladou a harmonickou myslí napájet od rána do večera kořalkou a pivem a zakusovat k tomu bůček s dortem, tak ze mě dlouho krásná a zdravá maminka nebude. Já už jsem cestu k vlasům bez lupů našla. A co vy?

Těším se na vaše komentáře!