Kdo by nestál o zdravé krásné zuby?

Dnes si posvítím na čištění zubů, důležitou součást našeho zdraví. Vždyť dutina ústní je jedním z míst, kde se tvoří imunita a je důležité v ní udržovat zdravou vyváženou mikroflóru.

Jaké máme dnes vlastně možnosti čištění zubů?

Začnu tím, co se osvědčilo nám. Jak jsme to dělali dřív a jak se o svoje zuby staráme dnes? A kam směřujeme?

Pamatuju si dobu, kdy jsem začínala se zubní pastou “Perlička”. Naše děti ji také milují a dcera jí bohužel s oblibou i jí… Hrůza. Předevčírem jsem se zařekla, že už žádnou další podobnou pastu dětem nekoupím. Jen tu jednu povinnou do školky.

Ještě poměrně nedávno (před třemi lety) jsme žili v domnění, že zubní pasta je nutnou součástí zubní hygieny a nejlepší je Elmex nebo Sensodyne. Já jsem měla od puberty citlivé zuby (na studené, na teplé…) a ve 27 letech se přidalo krvácení dásní. Říkala jsem si, že na parodontózu mám času dost, ale když jí má osmdesátiletá babička, tak na ní holt budu asi kvůli dědičným dispozicím trpět taky… Vždyť všechna civilizační onemocnění se nám posouvají do nižšího věku!

Uf! Stop!

Také tak někdy přemýšlíte? Že vás asi taky čeká cukrovka, rakovina nebo osteoporóza, když jí trpěl někdo v rodině? Přátelé – na toto téma doporučuju načíst něco o epigenetice.

Úsměv, prosím!

Vraťme se k čištění zubů.

Před třemi lety jsme celá rodina začali pít nápoj z mladého ječmene (“zelené pivo”, “Shrekův nápoj”, “Rákosníčkovo pivo”…atd.) a chroupat tabletky slisované sladkovodní jednobuněčné řasy Chlorella pyrenoidosa (“zelené bonbonky”). Po dvou měsících jsem si uvědomila, že neplivu při čištění zubů krev. Rozhodně to nebylo tím, že bych si lépe čistila zuby… Moje paní doktorka by určitě řekla, že si je čistím špatně a málo, já se snažila ostošest. Ale bylo to tím, že v mých ústech byl často přítomný chlorofyl (což se při běžné stravě často nestává) a díky chlorelle zdravá mikroflóra.

Postupně jsem naši konvenční pastu z drogérie nebo lékárny vyměnila k nelibosti naší lékařky za tzv. přírodní pasty. Vyhovovala nám jak Jāson, tak ajúrvédské zubní pasty. Na doporučení kolegyně jsem vyzkoušela i takový “klacík” – yoni a dětem jsem koupila bambusové zubní kartáčky… Znáte je?

Vše je možné. Zásadní je očišťovat mechanicky vrstvy ze zubů. Nesouhlasím s tím, že je nutné používat fluoridové přípravky…(a teď se do mě dentální hygienistky a lékaři pusťte!).

To byly moje dosavadní zkušenosti. A nyní – bum, prásk! Video s aromaterapeutem Karlem Hadkem , které sdílel někdo z mých přátel na Facebooku… Kritizuje tenzidy v zubních pastách a jako ideální (více fyziologický) způsob čištění chrupu doporučuje žvýkat jablko, odrhnout zuby slupkou a dentální nití/mezizubním kartáčkem dočistit mezizubní prostory. Protože hlavní je samozřejmě mechanicky očistit vrstvy ze zubů, na pastě tolik (nebo vůbec?) nezáleží. Případně doporučuje zubní olej. Ano, znám lidi, kteří si ho i sami doma vyrábějí. Proč ne?

Už dříve jsem četla o škodlivosti fluoru v zubních pastách, ale naše lékařka vyloženě doporučuje fluoridové zubní přípravky (např. Elmex gelée jednou týdně na dětské zoubky). Kdo se v tom má vyznat? Chápu, že ve vodě i v dnešní zelenině je fluoru málo a zuby ho potřebují. Nicméně vnitřně mi nepřijde jako dobrý nápad do sebe dostávat nepřirozené množství tohoto prvku zrovna v této podobě. Vždyť víme, že děti toho většinu olížou a spolykají. Tomu se nedá objektivně zabránit. (Nebo ano? Kdo víte, jak, napište mi svoje tipy!)

Vždyť vše, co dáme do úst, se vstřebává sliznicemi a přímo ovlivňuje mikroflóru, která je v ústech a dále putuje do trávicího traktu.

Jak pečujete o svoji dutinu ústní a o zuby vy?

Je pravda, že od doby, co před spaním – po vyčištění zubů – chroupeme chlorellu, mám zuby bělejší, méně se mi kazí, neusazuje se mi tolik kámen – a co je příjemný bonus – ráno mám příjemně v ústech.

Rozhodně stojí za to posílat tuto zkušenost dál, protože kolem sebe vidím hodně lidí, kteří problémy spojené s péčí o dutinu ústní řeší a taková jednoduchá věc, jakou je jezení čisté řasy, jim může vleklé potíže a nepříjemnosti definitivně vyřešit.  Nevěříte? Pojďte to nejdřív zkusit na sobě!

Nebo ji dopřejte svým domácím mazlíčkům. Chlorellu si většinou velmi rychle zamilují a i oni čerpají veškeré výhody, které pravidelná konzumace čisté řasy přináší. Máte dotazy? Klidně mi napište!

I mazlíčci si zaslouží zdravé zuby